نحوه شستشوی لباس های ورزشی

یکی از دغدغه های ورزشکاران بعد از خرید لباس ورزشی نحوه شستشوی آن است. در اینجا به طور اختصار نکاتی در مورد نحوه شستشوی البسه ورزشی ارائه می کنیم.
پیشنهاد ما این است که همیشه قبل از شستشوی لباس چه ورزشی و چه غیر ورزشی به اتیکت آن توجه کنید و نکات ذکر شده در آن را مطالعه کنید. اتیکت هر لباس تکه پارچه سفید رنگ کوچکی است که درون لباس‌ها دوخته می‌شود. اتیکت حکم شناسنامه‌ی لباس را دارد و برای این‌که بتوان ظاهر نو و خوب لباس را برای مدت بیشتری حفظ کرد، لازم است که ویژگی خاص هر لباس را بشناسیم. برای این‌کار باید به اتیکت لباس توجه کرد.
اتیکت‌ها به ما می‌گویند که لباس باید با دست شسته شود و یا ماشین لباسشویی، با آب سرد شسته شود یا آب گرم، آیا لباس را می‌توان با خشک‌کن ماشین خشک کرد یا باید حتما در دمای محیط و فضای آزاد خشک شود؟ و تمام اطلاعات دیگری که برای نگه‌داری صحیح لباس لازم است بدانیم.
اطلاعات اتیکت لباس‌ها علاوه بر نحوه‌ی شست‌وشو شامل اطلاعات دیگری مثل دمای مناسب اتوکشی و… است و بسته به جنس لباس‌، حجم اطلاعات و توضیحات بر روی اتیکت آن متغیر خواهد بود. هر لباس با توجه به پارچه‌ای که دارد نحوه‌ی شست‌وشوی خاص خودش را دارد و اتیکت لباس هم بر اساس جنس پارچه‌ی لباس شرایط مطلوب را نشان می‌دهد.
لباس های وررشی اکثرا از جنس پلی استر هستند. پلی استر الیاف مصنوعی هستند. پلی‌استرهای میکرو فایبر، می‌توانند ظاهر ریون، ویسکوز، ابریشم یا حتی کتان را تقلید کنند. این الیاف همه کاره نیز برای ایجاد انواع نخ ها و ترمیم برای انواع لباس استفاده می شود.

نحوه شستشوی لباس های پلی استر

  1. پیشنهاد ما این است که حتی الامکان لباس ها را با دست و آب ولرم بشویید؛ این کار باعث دوام لباس می شود. (برای دوام بیشتر اسم و شماره و اسپانسر روی لباس پیشنهاد ما شستشوی لباس با دست است، بهترین کیفیت چاپ هم بعد از چند بار شستشو با ماشین شکسته میشود و به مرور لبه های چاپ بالا می آید. )
  2. اگر از ماشین استفاده می کنید ماشین را در حالت آب حداکثر ۳۰ درجه تنظیم کنید. دمای بالا باعث آسیب به لوگوها، اسم و شماره و اسپانسر پیراهن می شود. 
  3. قبل از شستشو لباس را پشت و رو کرده و داخل ماشین بیندازید.
  4. هرگز از شوینده های قوی و سفید کننده استفاده نکنید. این کار باعث آسیب و زبر شدن لباس می شود.
  5. از نرم کننده پارچه استفاده نکنید. نرم کننده باعث می‌شود که لباس های ورزشی کاملا تمیز نشوند.
  6. از خشک کن و خشک شویی به هیچ وجه برای شستشوی لباس استفاده نکنید. برای خشک کردن لباس را روی بند و دور از تابش مستقیم خورشید بیندازید. لباس های ورزشی اکثرا قابلیت خنک کنندگی دارند و زود خشک می شوند.
  7. لباس را اتو نکنید یا از اتوی با دمای بسیار کم برای صاف کردن لباس استفاده کنید.