چرا یوونتوس سیاه و سفید و میلان سیاه و قرمز می پوشند؟

پیراهن‌های فوتبال هر کدام فلسفه خاصی دارد. برخی‌ها اتفاقی به پیراهن اصلی تیم‌های فوتبال تبدیل شده است و برخی از آن‌ها هم فلسفه و تاریخچه ای پشت خود دارد. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به این تاریخچه‌ها. 

یوونتوس

در قرن نوزدهم میدلندز تنها یك باشگاه به نام ناتس كانتی داشت كه در سال ۱۸۶۲ تاسیس شد و بازیكنان آن پیراهنی به رنگ مشكی و نارنجی می پوشیدند تا اینكه ویلیام گان، رئیس باشگاه ، پیراهن جدیدی را برای این تیم در نظر گرفت: پیراهنی با خطوط عمودی سیاه و سفید كه اكنون نیز از آن استفاده می شود گان كه دوبار در تیم ملی انگلستان بازی كرد همچنین مالک یک فروشگاه لوازم ورزشی بود كه پیراهن فوتبال نیز می فروخت.

درسال ۱۹۰۳، جان ساویج به عنوان نماینده یوونتوس از این فروشگاه دیدن كرد به وی ماموریت داده شده بود به دلیل جنس مرغوب پیراهن ها و نیز ادای احترام به ملتی كه ورزش زیبای فوتبال را به جهانیان عرضه كرد تعدادی پیراهن انگلیسی بخرد،  از سال ۱۸۹۷ (تاریخ تأسیس یوونتوس) بازیكنان این تیم پیراهن صورتی روشن می پوشیدند. پس از اینكه در پایان سفری طولانی سرانجام محموله پیراهن ها به تورین رسید همگی شگفت زده شدند. كوچكترین اثری از رنگ صورتی دیده نمی شد، درون بسته پیراهن هایی با خطوط سیاه و سفید قرار داشت. به نظر می رسید كسی نمی داند دقیقاً چه اشتباهی روی داده است. دو تئوری وجود داشت: یا ساویج در مورد رنگ مورد نظر اشتباه كرده بود و یا اینكه گان تنها محموله در دسترس را برای یوونتوس فرستاده بود. به هر حال موضوع مهمی نبود زیرا هم بازیكنان و هم مقامات پیراهن ها را پسندیدند و بدین ترتیب پیراهن یوونتوس شكل گرفت البته عده ای هم معتقدند چون شركتی كه پیراهن یووه را تولید می كرد لباس زندانی ها هم می ساخت محموله های پیراهن یووه و لباس زندانیان را اشتباه فرستاده و یووه چون در روزهایی که با این پیراهن به میدان رفت، موفق بود، تصمیم گرفت که همین لباس را به عنوان لباس رسمی خود انتخاب کند. 

اینتر

یکی از بنیان‌گذاران باشگاه اینتر، یک نقاش به نام جورجیو موجیانی، در سال ۱۹۰۸ آرم باشگاه را طراحی کرد. از زمان تأسیس باشگاه رنگ‌های آبی و مشکی رنگ‌های لباس تیم اینتر را تشکیل می‌دادند؛ رنگ آبی به نشانه آسمان و رنگ مشکی به نشانه شب. هم چنین مانند اغلب باشگاه‌های ایتالیا که از حیوانات در آرم باشگاه استفاده می‌کردند، مار به عنوان نماد این باشگاه بزرگ شهر میلان برگزیده شد.

به غیر از یک دوره چند ساله در خلال جنگ جهانی دوم، در دوره‌ای که ایتالیا تحت سیطره فاشیست‌ها بود باشگاه مجبور شد با اتحاد Union Sporeva Milanese ادغام شود و به Società Sportiva Ambrosiana تغییر نام داد.  این تیم در طول این مدت پیراهن سفید با یک صلیب قرمز که روی آن قرار گرفته بود را پوشید. همواره اینتر با لباس‌های آبی با رگه‌های مشکی در میادین حاضر شده که از همین رو به آن‌ها «Nerazzuri» به معنی آبی مشکی‌ها لقب داده‌اند. طرح لباس از پرچم و نشان ملی شهر میلان الهام گرفته شده‌است.

میلان

لباس خانگی میلان از ابتدا راه‌راه قرمز و مشکی بود. تنها تفاوت موجود در لباس میلان در طول تاریخ، تعداد خط‌های قرمز و مشکی آن بوده‌است. هربرت کیلپین قرمز را به عنوان نماد شیطان و مشکی را برای ایجاد ترس در حریفان انتخاب کرده‌بود. بخاطر لباس مشکی و قرمز باشگاه به بازیکنان میلان اصطلاحاً روسونری می‌گویند. لباس دوم تیم همواره سفید بوده‌است.

میلان ۸بار در فینال لیگ قهرمانان/جام باشگاه‌های اروپا با لباس سفید حاضر شده و ۶بار فینال را با پیروزی پشت سر گذاشته‌است. همچنین در ۳ فینال با لباس اول حاضر شده و در این بین تنها یکبار موفق به فتح جام شده‌است. پیراهن سوم باشگاه که کمتر از آن استفاده می‌شود بین رنگ‌های سیاه، زرد، آبی، قرمز، نقره‌ای و طلایی در حال تغییر بوده‌است.

در طول فصل ۹۸–۱۹۹۷ میلان از ۸ پیراهن مختلف استفاده کرده که این موضوع رکوردی برای باشگاه بحساب می‌آید.

آاس رم

رنگ ارغوانی شاهنشاهی و زرد نشان از رنگ های شهر رم و پادشاهی این شهر دارد که در لوگو این تیم هم وجود دارد. در ادامه رنگ های طلایی و قرمز-ارغوانی جایگزین رنگ های قبلی شد. لباس تیم رم هم متاثر از همه این رنگ ها است. پیراهن آن ها قرمز است و شرت آن ها معمولا سفید و ساق هایشان سیاه است. لباس دوم رمی ها هم به رنگ سفید است. البته لباس سوم آن ها به خاطر مارکتینگ فوتبال هر فصل به یک رنگ و مدل است.

لقب i giallorossi  (جیالاروسی) به معنا زرد و قرمز ها می باشد و به خاطر لباس های رم به این تیم داده شده است. لقب معروف دیگر رمی ها  i lupi(گرگ ها) است. در لوگو شهر رم و تیم رم، گرگ ماده ای دیده می شود که به دو نوزاد شیر می دهد. نام آن دو نوزاد رومولوس و رموس است. عموی این دو نوزاد دوقلو، آن ها در رودخانه می اندازد و ماده گرگ از این دو نوزاد نگه داری می کند. در ادامه این دو انتقام خود را از عمویشان آمیلیوس می گیرند و بعد از آن رومولوس ،رموس را می کشد و شهری جدید و بزرگ به نام رم برپا می کند.

منبع: طرفداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *